Ledovcové jezero Jökulsárlón

Nejmagičtější místo celého Islandu (alespoň pro mě určitě)

Jezero se začalo tvořit pod ledovcovým splazem Vatnajökull a stále se zvětšuje. Už teď má 18 km² a také je nejhlubším jezerem na Islandu – uvádí se 200 až 250 metrů. Zajímavostí také je, že se v něm mísí sladká voda se slanou,  kterou do jezera  přináší příliv po asi kilometr dlouhé říčce. Na jezeře, ale i na pobřeží, všude plavou kry, které hrají všemi odstíny bílé a modré. Když máte štěstí, uvidíte pár tuleňů, kteří mají moc rádi pozornost a zahrají vám představení na které v životě nezapomenete.

DSC_0660

Celý den obléhají jezero davy turistů, kteří sem přijíždějí autobusem (nás sem přivezl sympatický Francouz, kterého jsme stopli ve Víku). Když si ale počkáte na večer, okolí se vylidní a jezero se změní v magické místo na kterém chcete zůstat věčně. Zvuk praskajícího ledovce a pohled na západ slunce vás úplně pohltí a připadáte si jako v jiném světě.

DSC_0737

U jezera bohužel (nebo spíš možná bohudík) není žádný kemp. Nám to ale nevadilo, našli jsme si schované místečko, kde jsme postavili stan a pak už se jen kochali tou nádherou. Máte zde pocit, že k vám země opravdu promlouvá a vy chcete být součástí té přirozenosti a dokonalosti.

DSC_0673

DSC_0681

DSC_0692

A pokud se chcete doslova dotknout ledu, můžete využít zdejší oblíbenou aktivitu, a sice plavbu mezi ledovcovými krami v obojživelných lodích nebo gumových člunech. Cena se pohybuje okolo tisíce Korun českých za osobu.

DSC_0656

Mým snem je se sem vrátit a vidět jezero za polární záře…a sny se mají plnit 🙂

@anetlovesiceland

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s