Reykjavík..první dojmy

Reykjavík ( kouřová zátoka ) byl založen v roce 874 vikinským osadníkem Ingólfem Arnarssonem.

Hlavní město, které se nachází na jihozápadním pobřeží Islandu je od letiště Keflavík vzdálené asi 50 km. Takže budete muset jet kousek autobusem ( nebo vypůjčeným autem ) než se dostanete do klidného ale i  zároveň rušného, tak trochu hipsterského ale hlavně nezapomenutelného Reykjavíku. A já si tohle město hned zamilovala, pro tu svojí bezprostřednost. I když jsou tady klasické islandské domy zahalené do barevného plechu a vedle vidíte na vedlejším domě graffiti ( i Banksy zde zanechal své dílo ), vůbec to na vás nepůsobí kýčovitě nebo nevkusně. Ostatně kolik hlavních měst má na náměstí skate park? A v Reykjavíku to navíc vypadá přirozeně.

Banksy – graffitiDSC_0806

Nejvíc rušná ulice je Laugavegur, kde najdete spoustu obchůdků, kaváren a restaurací a hlavně informační centra. Na jednu úžasnou restauraci mám výborný tip a to jsme jí objevili úplnou náhodou. Nádherný interiér, moc milá obsluha ale hlavně nejluxusnější jídlo a velmi dobré ceny. Jmenuje se Messinn seafood restaurant a mě potěšilo, že i když je to seafood restaurace, tak mají v nabídce i vegan jídlo. A to jsem samozřejmě nemohla odolat a dala jsem si ho. A byla to teda opravdu dobrota.

Sídlí v ulici Lækjargata 6b  

Ratatouille, pearl couscous DSC_0812

DSC_0810

DSC_0813

Určitě nejznámější a nejvyšší ( 75 m ) stavbou v Reykjavíku je betonový kostel Hallgrímskirkja, jehož stavba začala v roce 1945 a byla dokončena v roce 1986. Zvenku kostel působí monumentálně a dominantně ale uvnitř je interiér jednoduchý a světlý. Před kostelem stojí socha Leifura Eiríkssona, Vikinga, který doplul do Ameriky dávno před Kolumbem.

DSC_0087

Přístav v Reykjavíku je obklopen také obchůdky se suvenýry a přístavními restauracemi ale hlavní atrakcí je zde Whale watching – pozorování velryb ( nebo tedy pro mě to byla největší atrakce a hlavně zážitek ). Určitě je něco jiného, když si zaplatíte vstupenku do Delfinária a vidíte vycvičené delfíny a nebo když si zaplatíte pozorování velryb a delfínů ve volné přírodě – v moři. Když jsem poprvé uviděla velrybu, jak plave kousek od naší lodi, měla jsem slzy v očích a byla jsem z toho úplně na měkko. Je to nádherný a hlavně slovy nepopsatelný pocit. Pokud tedy budete na jakémkoliv místě na světe, kde můžete pozorovat zvířata ve volné přírodě, určitě to stojí za to.

Na pozorování jsme jeli s Reykjavik sailors. Byli to sympaťáci a jelikož rozjíždějí svůj business, tak loď nebyla vůbec plná lidí, jestli nás tam bylo cca 15 a to bylo fajn.

DSC_0790

DSC_0795

DSC_0779A v tomhle oblečku si budete připadat „super cool“ ale hlavně vám v něm bude na moři krásně teploučko

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s